Strona działa poprawnie we wszystkich przeglądarkach z wyjątkiem IE. Przepraszamy za utrudnienia.

PostHeaderIcon Liturgiczna Służba Ołtarza

Aktualności bieżące

 

Kto to jest Ministrant?


MINISTRANT – to sługa Chrystusa, który w czasie sprawowania liturgicznych obrzędów spełnia posługę pomocniczą w sposób określony przepisami Kościoła. Słowo “ministrant” pochodzi z języka łacińskiego ” ministrare” i oznacza “służyć, pomagać”. Ministrant służy kapłanowi i ludowi Bożemu, a przez to służy samemu Bogu.


Od kiedy są ministranci?


Odpowiedź na to pytanie jest właściwie bardzo prosta: od kiedy w ogóle istnieje nabożeństwo. W narodzie izraelskim było jedno pokolenie wybrane do służby w świątyni – pokolenie Lewiego. W powstającym Kościele apostołowie wybrali siedmiu pomocników i nazwali ich diakonami, to znaczy sługami. Gdy wspólnoty chrześcijańskie stawały się coraz większe, wszystko co było do wykonania, dzielono w formie różnych zadań pomiędzy członków danej wspólnoty. Początków ministrantury możemy się dopatrywać już za czasów Jezusa Chrystusa. W Ewangelii św. Jana czytamy: “Andrzej, brat Szymona Piotra, rzekł do Jezusa: Jest tu jeden chłopiec, który ma pięć chlebów jęczmiennych i dwie ryby (…). Jezus wziął chleby i odmówiwszy dziękczynienie, rozdał siedzącym” (J 6, 8-9, 11).


Ministranci w naszej parafii…


Pierwszą grupą, która powstała zaraz po utworzeniu parafii byli ministranci. Na Mszy św. poświęcenia kościoła w niedzielę 24 grudnia 1972r. służyli ministranci z katedry oliwskiej, ale już wśród nich byli miejscowi. W drugie święto Bożego Narodzenia 26 grudnia 1972 ks. Proboszcz Andrzej Rurarz ogłosił pierwszą zbiórkę ministrancką. Przyszło ok. 20 osób. Głównie byli ministrantami w poprzednich parafiach NSJ oraz  św. Krzyża.

Ministranci od samego początku bardzo gorliwie włączali się w życie parafii. Byli oni pierwszymi kościelnymi, pomagali w pracach fizycznych. W wakacje wyjeżdżali na obozy w różne zakątki Polski.

Z grona ministrantów od początku istnienia parafii wyszło sześciu księży: ks. Henryk Stangorra, ks. Marek Jóskowski, ks. Bronisław Izdeberski, ks. Grzegorz Leszczyński, ks. Paweł Jakimcio, ks. Sylwester Malikowski oraz ks. Jakub Karpeta.

Najdłużej opiekunem ministrantów był ks. Andrzej Rurarz. Z księży wikariuszy opiekunami byli m.in.: ks. Henryk Stangorra, ks. Zbigniew Cichon (obecny Proboszcz parafii), ks. Dariusz Żyźniewski, ks. Arkadiusz Ziejka, ks. Janusz Kowalski, ks. Andrzej Sciesinski, ks. Adam Pleskot,  ks. Marian Kożyczkowski, a obecnie jest nim ks. Dawid Szabowski.

Ministranci i lektorzy  służą podczas Mszy Świętej, a także podczas nabożeństw. To do ich obowiązków należy przygotowanie ceremonii liturgicznych: pasterki, Triduum Paschalnego, pierwszej komunii św., bierzmowania, Bożego Ciała i odpustu parafialnego.

Lektorzy i ministranci poprzez przygotowanie poszczególnych uroczystości, dokładają wszelkich starań, aby wierni naszej parafii, mogli w jeszcze większym skupieniu i modlitwie przeżywać piękno liturgii. Dbamy także o to, aby wierni świeccy włączali się w przygotowanie mszy świętych.
Każdego tygodnia członkowie Liturgicznej Służby Ołtarza spotykają się w salce lub w kościele w celu omawiania poszczególnych uroczystości kościelnych, nabywania wiedzy liturgicznej oraz pogłębiania formacji duchowej.

Trudno wyobrazić sobie szanującą się parafię bez lektorów i ministrantów, którzy z zapałem służą Panu Jezusowi.
Dlatego zapraszamy chłopców z naszej parafii do radosnej i pięknej służby przy ołtarzu Pana.
Każdy kto chciałby grono ministrantów powiększać może się zgłaszać u ks. Mariana.

ZAPRASZAMY !!!!

W ciągu roku szkolnego spotykamy się
w każdą sobotę o godz. 0900 w salce Domu Parafialnego.


LISTA OSÓB, KTÓRE WCHODZĄ W SKŁAD LSO NASZEJ PARAFII
(aktualizacja na dzień 10.09.2017):

LEKTORZY: MINISTRANCI: KANDYDACI:
Jakub Latkowski Michał Mrowicki Adrian Dziedzic
Jeliński Tomasz Jan Krzyżanowski
Tomasz Augustyniak Kacper Milczewski
Michał Magolon
Jakub Skarżyński
Jan Osiecki Adam Ostrzyżek-Podlewski
Rafał Mrowicki
Kacper Ścierbiński
Paweł Klepaczko
Stefan Osiecki
Jan Pączkowski
Nikodem Przyłócki
Tomasz Paczkowski
Karol Gwóźdź